Nominations for Z-Fest VI (2016) Awards

Best Of Fest

Team # Team Name Film Title
2 The Dangerous 20’s Death Dumpling
3 Flush Studios 10 Things You’ll Learn In The First Year of Being a Dad
14 We’ll Fix It In Post Production Mister Massive and the Super Squad
21 Outer Rim Productions Link
23 Green Sea Productions Recalibrate
29 Alpha Blue Best Laid Plans
31 Untitled Personal Space
33 Red23 Films SCARE-apy
34 Thirsty Eye Shorts LOOKING DOWN
37 1 Light Films/Tiny Orphans Veritas
40 Uptop Films The Wolf

Best Credits

Team # Team Name Film Title
2 The Dangerous 20’s Death Dumpling
6 Red23 Films ROSHAMBO!
11 TMJ/Red23 Films Help Desk
34 Thirsty Eye Shorts LOOKING DOWN

Best Visual Effects

Team # Team Name Film Title
7 Killing Joke Films In the Kitchen With…
9 Harbinger Pictures Oracle
21 Outer Rim Productions Link
37 1 Light Films/Tiny Orphans Veritas

Best Prop

Team # Team Name Film Title
9 Harbinger Pictures Oracle
14 We’ll Fix It In Post Production Mr. Massive and the Super Squad
19 Northern Iron Productions Launch
24 some tiger Maren & the Machine

Best Kiss

Team # Team Name Film Title
9 Harbinger Pictures Oracle
10 Dug Deeply Productions General Attire XXIV
29 Alpha Blue Best Laid Plans
40 Uptop Films The Wolf

Best WTF Moment

Team # Team Name Film Title
7 Killing Joke Films In the Kitchen With…
16 Kobamm Productions Frank
29 Alpha Blue Best Laid Plans
34 Thirsty Eye Shorts LOOKING DOWN
40 Uptop Films The Wolf

Best Costume/Make Up

Team # Team Name Film Title
10 Dug Deeply Productions General Attire XXIV
20 L’eye Machine Mr. Hume
21 Outer Rim Productions Link
33 Red23 Films SCARE-apy

Best Fight Scene

Team # Team Name Film Title
5 Red23 Films Re: Fight Me
6 Red23 Films ROSHAMBO!
10 Dug Deeply Productions General Attire XXIV
21 Outer Rim Productions Link
23 Green Sea Productions Recalibrate

Best Hero

Team # Team Name Film Title
14 We’ll Fix It In Post Production Mr. Massive and the Super Squad
21 Outer Rim Productions Link
23 Green Sea Productions Recalibrate
27 Creative Edge Productions The Journey

Best Villain

Team # Team Name Film Title
2 The Dangerous 20’s Death Dumpling
5 Red23 Films Re: Fight Me
21 Outer Rim Productions Link
35 Nerdy Bird Productions Keep It Classy

Best Directing

Team # Team Name Film Title
2 The Dangerous 20’s Death Dumpling
31 Untitled Personal Space
33 Red23 Films SCARE-apy
37 1 Light Films/Tiny Orphans Veritas

Best Audio/Sound Design

Team # Team Name Film Title
3 Flush Studios 10 Things You’ll Learn In The First Year of Being a Dad
21 Outer Rim Productions Link
31 Untitled Personal Space
37 1 Light Films/Tiny Orphans Veritas

Best Overall Cast

Team # Team Name Film Title
2 The Dangerous 20’s Death Dumpling
29 Alpha Blue Best Laid Plans
31 Untitled Personal Space
33 Red23 Films SCARE-apy
40 Uptop Films The Wolf

Best Editing

Team # Team Name Film Title
2 The Dangerous 20’s Death Dumpling
21 Outer Rim Productions Link
31 Untitled Personal Space
37 1 Light Films/Tiny Orphans Veritas

Best Production Design

Team # Team Name Film Title
9 Harbinger Pictures Oracle
20 L’eye Machine Mr. Hume
21 Outer Rim Productions Link
31 Untitled Personal Space

Best Screenplay

Team # Team Name Film Title
14 We’ll Fix It In Post Production Mr. Massive and the Super Squad
17 Northern Iron Productions The Couch
21 Outer Rim Productions Link
42 Average Apple Films Concourses and Megastructures

Best Score

Team # Team Name Film Title
2 The Dangerous 20’s Death Dumpling
6 Red23 Films ROSHAMBO!
11 TMJ/Red23 Films Help Desk
31 Untitled Personal Space

Best Cinematography

Team # Team Name Film Title
2 The Dangerous 20’s Death Dumpling
21 Outer Rim Productions Link
31 Untitled Personal Space
37 1 Light Films/Tiny Orphans Veritas

Best Lighting

Team # Team Name Film Title
2 The Dangerous 20’s Death Dumpling
20 L’eye Machine Mr. Hume
31 Untitled Personal Space
37 1 Light Films/Tiny Orphans Veritas

Best Youth Actor

Team # Team Name Film Title
6 Red23 Films ROSHAMBO!
Alexander Michuda
9 Harbinger Pictures Oracle
Mathias Johnson
14 We’ll Fix It In Post Production Mr. Massive and the Super Squad
Landon Schmidt
26 bloodgutslove To Myself
Gavin Nienaber

Best Youth Actress

Team # Team Name Film Title
4 ThinkBox Productions Princess of Amber
Sydney Purple
6 Red23 Films ROSHAMBO!
Lucy Smith
15 Digital Waffle Productions Sitcom
Josie Axelson
40 Uptop Films The Wolf
Peyton Gapp

Best Actress

Team # Team Name Film Title
24 some tiger Maren and the Machine
Nissa Nordland
29 Alpha Blue Best Laid Plans
Amber Rhodes
31 Untitled Personal Space
Molly Ryman
37 1 Light Films/Tiny Orphans Veritas
Marit Ripley
40 Uptop Films The Wolf
Rachel Weber

Best Actor

Team # Team Name Film Title
2 The Dangerous 20’s Death Dumpling
Shawn Dunbar
26 bloodgutslove To Myself
Paul Cram
33 Red23 Films SCARE-apy
Gabe Noah
33 Red23 Films SCARE-apy
MJ Marsh
37 1 Light Films/Tiny Orphans Veritas
Sam Heyn